To proste… wystarczy się zdecydować, a następnie przyjść osobiście do pracowni lub dostarczyć mi swoją fotografię drogą mailową, bądź tradycyjnie… pocztą (wersja cyfrowa, wydruk, skan, tradycyjna fotografla)

Obraz może być malowany na podstawie zdjęcia (lub kilku zdjęć), albo jako studium z natury, czyli na żywo z modela, w pracowni lub w domu osoby portretowanej (możliwy jest dojazd do klienta).

O ile osoba zainteresowana zechce pozować, to taka praca trwa ok. 7 dni, po 2-4 godziny pozowania dziennie. W ciągu kilku następnych dni obraz jest wykańczany już bez konieczności pozowania.

Całkowity czas pracy nad obrazem, zależny od skali trudności i skomplikowania, wynosi przeciętnie od 14 dni do 4 tygodni. W wyjątkowych sytuacjach możliwa jest szybsza realizacja.

W przypadku malowania z fotografii, pomagam w ich wyborze, dlatego możecie Państwo przysłać kilka zdjęc. Możliwe jest wykonanie fotografii do portretu w mojej pracowni, z przyjemnością się tym zajmuję (bez dodatkowej opłaty).

W przypadku malowania portretu ze zdjęcia, uzgadniam końcowy efekt i stale konsultuję się z Państwem.

Oczywiście istnieje możliwość omówienie szczegółów obrazu, tak aby najpełniej oddawał osobowosc modela i szerzej rozumiane podobieństwo. W razie potrzeby mogę przedstawić także moje propozycje i sugestie.

Gotowy obraz fotografuję i w formie elektronicznej przesyłam do akceptacji.

Ukończony i zaakceptowany obraz można odebrać na miejscu
lub odpowiednio zabezpieczony wysyłam za posrednictwem Poczty Polskiej bądź kuriera.


Co należy zrobić:

 1. dostarczyć fotografię, na podstawie której będzie wykonany portret (wersja cyfrowa, wydruk, skan, tradycyjna fotografia)
 2. Okreslic szczegóły zamowienia (termin, rozmiar, kolorystyka,
  tło, forma płatności, sposób odbioru)
 3. odebrać gotową pracę po ostatecznym zaakceptowaniu portretu oraz po uiszczeniu wcześniej uzgodnionej opłaty. Sposób odbioru jest do uzgodnienia.

Najlepiej wybrać zdjęcie, na ktorym osoba portretowana jest jak najbardziej naturalna i wygląda najkorzystniej. Nie musi się uśmiechać.

Zdjęcie powinno być jak najlepszej jakości, wyraźne, osoba portretowana w ładnym ujęciu. Wówczas portret może być bardziej realistyczny i ciekawszy.

Dobrze, jesli mam do wyboru kilka zdjęć danej osoby, można zatem przysłać więcej niż jedno zdjęcie - pomagam w wyborze najlepszego.

Możliwe jest też stworzenie portretu ze zdjęcia czarno-białego, starego a nawet zniszczonegę. Może być tez zdjęcie z legitymacji.

Możliwe jest także łączenie osób, które mają być na portrecie razem przytulone… a są na dwóch odrębnych fotografach, bądź stworzenie portretu z dowolnej ilości zdjęć różnego formatu. 

Zdjęcie może być w formie elektronicznej z aparatu cyfrowego lub tradycyjne

Jeżeli dopiero będziecie Państwo robić zdjęcia:

 • możecie zrobić je sami, najlepiej na powietrzu w miejscach zacienionych, bez użycia lampy błyskowej, w naturalnym ujęciu i pozie.
 • mogę wykonać zdjęcie na miejscu, w mojej pracowni - z przyjemnością się tym zajmuję (bez dodatkowych opłat)
 • można zamówić wykonanie zdjęcia w zakładzie fotograficznym

Wszystkie portrety maluję najczęsciej tradycyjną techniką olejną na płótnie z wykorzystaniem laserunków. Materia malarska złożona jest wówczas z wielu warstw cienko położonej farby dzięki czemu kolory zyskują nasycenie i blask, a sam obraz - przestrzen i głębię.

Kolejną propozycją jest wykonanie portretu malowanego pastelami na płótnie lub na papierze.

Proponuję również technikę rysunkową, np. ołówkiem lub węglem na odpowiednio przygotowanym kartonie.

W wykonywanych portretach zachowuję realizm i dbam o podobieństwo, starając się jąk najpełniej oddać „to coś pięknego” co jest cechą i wyróżnikiem każdej osoby. Obraz maluję z wielką dbałością: o szczegóły oraz jakość wykonania. Zapewniam farby i płótna najwyższej klasy.

Sugerowany przeze mnie format dala portretu wynosi 60 x 70 cm lub 50 x 65 cm. Przy takim formacie twarz ma naturalną wielkość, ale możliwe jest wykonanie obrazu o dowolnej wielkości. We wnętrzu nowoczesnym interesująco wyglądają duże zbliżenia twarzy i większe formaty obrazów np. l00 x l00cm (portfolio: portret „Kobieta beż” pastel, 100 x 100cm).

Wykonuję także malarstwo ścienne typu fresk (iluzyjne, figuratywne, dekoracyjne). Prace wykonane w technice fresku, we wnętrzu lub na zewnątrz budynku zawsze stwarzają indywidualny, niepowtarzalny klimat, podnosząc rangę np. restauracji, biura, miejsc sakralnych czy też prywatnego domu itp. Fresk to bardzo stary i szlachetny sposób ozdabiania.

O portretach dawniej

Malarstwo portretowe ma bardzo starą tradycję. Zawsze uchodziło za usługę wykwintną, przeznaczoną dla wielbicieli i znawców sztuki, zawsze wysoko cenioną i podnoszącą rangę społeczną osoby portretowanej

Dostarczało satysfakcji, było jedną z form upamiętnienia wizerunku osoby portretowanej, przedstawienia tej osoby tak, jak chciała być widziana i zapamiętana. Taki portret powstawał w ciągu wielu tygodni, miesięcy a nawet lat.

Był omowiony w szczegółach, a reallzację gwarantowai kontrakt. Pracował nad nim malarz - mistrz, ale czasem współtworzyli go również jego czeladnicy - uczniowie.


O portretach dziś

Dzis malarstwo portretowe jest dostępne dala każdego miłośnika sztuki i spełnia nieco inne role.

Portret istnieje i jest ważny pomimo. wszechdostępnej i doskonałej fotografii.

Jest niezastąpiony, bo stworzony ręka człowieka-artysty, indywidualnie - na życzenie drugiego człowieka. Malarstwo sprawia, iż wizerunek osopy portretowanej jest niepowtarzalny, nasączony emocjami. Malarz służy swoimi umiejętnościami osobie zamawiającej, dla wyrażenia jej pragnień.

Tak stworzony portret to więcej niż podobizna.


Dlaczego maluję portrety?

Moją uwagę od lat zwraca fakt, iż niezwykle skrócił się czas powstawania obrazów malowanych techniką olejną na płoótnie. Pozwala na to szerokie pojęcie SZTUKA WSPÓŁCZESNA. 

Jednak gdy tematem obrazu jest portret, sytuacja się nieco zmienia. Osoba portretowana pragnie być podobna do siebie i nabyć obraz posiadający wartości artystyczne. Portrety olejne jakie najczęściej można zamówić (przez Internet) wykonywane są w ciągu 7-14 dni. Dla porównania - wykonanie obrazu w pracowni RAFAELA SANTI (renesans) trwało od kilku miesięcy do kilku lat przy czym pracowało nad nim, oprócz MISTRZA, wielu czeladników.

W akademiach nie zawsze przykłada się wagę do dobrego warsztatu malarskiego i nie zawsze kształcona jest umiejętność realistycznego malowania. Z tego powodu niewielu artystów malarzy po prostu to potrafi. Właśnie ten fakt utwierdził mnie w przekonaniu, że warto wyspecjalizować się w doskonale wykonanym realistycznym MALARSTWIE PORTRETOWYM.

Inne powody dla których wybrałam malowanie portretów to… ciekawość ludzi, otwartość na ich różnorodność, ich wielkie wewnętrzne piękno, ponad czasem, poza wiekiem 

Inspiracją jest dla mnie relacja między duchowym Czyli wewnętrznym i fizycznym, czyli zewnętrznym przejawem osoby.

Tak powstaje portret.

Odkrywanie dobra i piękna… jest moją pasją. Możliwość dzielenie się odkryciami… jest moim zachwytem.

Portret od wieków był i jest oryginalnym i niepowtarzalnym

 • podarunkiem, wyrażającym uczucia dla osoby bliskiej (rodzice, dziadkowie, wnuki),
 • wyjątkowym prezentem na rocznicę ślubu (portret małżeński),
 • wspaniałą formą podziękowania za lata pracy (pracodawca, pracownik, nauczyciel, profesor),

Może być

 • honorem złożonym wybitnej osobie…,
 • wyrazem szacunku,
 • wyrazem miłości…,
 • wdzięczności…,
 • pamiątką i wspomnieniem...na całe życie.

Chętnie maluję też portrety świętych, patronów, ojców kościoła.
Świetnie nadają się do:

 • wyrażenia swoich uczuć religijnych, metafizycznych,
 • dla wyrażenia wdzięczności i wiary.

Do zamówienia swojego portretu szczególnie zachęcam kobiety… w każdym wieku!

Są wyjątkowo wdzięcznym tematem obrazów, a to właśnie kobiety najczęściej sądzą, że są nieodpowiednie… za stare, za grube, za chude, że to maja za duże a tamto za małe.

To nieprawda! Zawsze były i są piękne… a moim zadaniem jest piękno to wydobyć i ukazać w sposób nie budzący wątpliwości.

Uwielbiam to robić… zapraszam więc do wspólnej zabawy w odkrywanie i poznawanie siebie.

Portret dowolnej osoby może uszlachetnić i dodać klasy każdemu wnętrzu.

Może być prawdziwą ozdobą 'domów prywatnych, siedziby firm, instytucji publicznych i kościelnych . To szczególna pamiątka dla współczesnych i dla potomnych…

Zapraszam więc serdecznie do skorzystania z mojej oferty.