To proste… wystarczy się zdecydować, a następnie następnie dostarczyć mi swoją fotografię:

 1. drogą mailową na adres: irena@wodzinowska.pl,
 2. bądź tradycyjnie - pocztą (wydruk, skan, tradycyjna fotografia): 94-047 Łódź, al. Wyszyńskiego 31/94,
 3. lub przyjść ze zdjęciami osobiście do mojej pracowni (po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie: 790 283 541).

Obraz jest malowany na podstawie zdjęcia (lub kilku zdjęć). Pomagam w ich wyborze oraz uzgadniam końcowy efekt i stale konsultuję się z Państwem. Po otrzymaniu zdjęć i uzgodnieniu szczegółów przedstawiam Państwu cenę i termin wykonania oraz umawiamy się na wysokość zadatku.

Całkowity czas pracy nad obrazem, zależny od skali trudności i skomplikowania, wynosi przeciętnie od 2 do 8 tygodni. W wyjątkowych sytuacjach możliwa jest szybsza realizacja.

Możliwe jest wykonanie fotografii do portretu w mojej pracowni, z przyjemnością się tym zajmuję (bez dodatkowej opłaty).

Oczywiście istnieje możliwość omówienie szczegółów obrazu, tak aby najpełniej oddawał osobowość modela i szerzej rozumiane podobieństwo. W razie potrzeby mogę przedstawić także moje propozycje i sugestie.

Gotowy obraz fotografuję i w formie elektronicznej przesyłam do akceptacji.

Ukończony i zaakceptowany obraz można odebrać na miejscu lub odpowiednio zabezpieczony wysyłam za pośrednictwem Poczty Polskiej bądź kuriera.


Czyli - CO NALEŻY ZROBIĆ, BY ZAMÓWIĆ PORTRET:

 1. Dostarczyć fotografię, na podstawie której będzie wykonany portret (wersja cyfrowa, wydruk, skan, tradycyjna fotografia).
 2. Określić szczegóły zamówienia (termin, rozmiar, kolorystyka,tło, forma płatności, sposób odbioru).
 3. Dokonać płatności, najczęściej 50% uzgodnionej ceny obrazu - zadatek. To świadczenie jest traktowane jako wstępne. Resztę - przy odbiorze gotowej pracy.
 4. Odebrać gotową pracę po ostatecznym zaakceptowaniu portretu oraz po uiszczeniu pozostałej części opłaty. Sposób odbioru jest do uzgodnienia.

Do namalowania dobrego obrazu potrzebna jest dobrej jakości fotografia. Najlepiej wybrać zdjęcie, na którym osoba portretowana jest jak najbardziej naturalna i wygląda najkorzystniej. Dziś ładne zdjęcie można wykonać nawet telefonem komórkowym.

Zdjęcie powinno być jak najlepszej jakości, wysokiej rozdzielczości, wyraźne, osoba portretowana w ładnym ujęciu, dobrze oświetlona. Wówczas portret może być bardziej realistyczny i ciekawszy. Osoba portretowana nie musi się uśmiechać ani nie jest konieczne by patrzyła wprost na aparat. Tło też nie jest najważniejsze, można je zmienić. Proszę pamiętać, że zdjęcie jest dla mnie jedynym odniesieniem w całym procesie malowania, dlatego jest tak ważne, by dobrze widoczne były szczegóły twarzy (oczy i rysy twarzy). Dobrze utrwalić jest chwile radosne.

Dobrze, jeśli mam do wyboru kilka zdjęć danej osoby, można zatem przysłać więcej niż jedno zdjęcie - pomagam w wyborze najlepszego.

Możliwe jest też stworzenie portretu ze zdjęcia czarno-białego, starego (retro) a nawet zniszczonego, też ze zdjęcia z legitymacji (najczęściej dotyczy to osób, które już odeszły, przodków) ale praca jest wówczas nieco trudniejsza.

Możliwe jest także łączenie osób, które mają być na portrecie razem np. przytulone a są na dwóch odrębnych fotografach, bądź stworzenie portretu z dowolnej ilości zdjęć różnego formatu.

Jeżeli dopiero będziecie Państwo robić zdjęcia:

 • możecie zrobić je sami, najlepiej na powietrzu w półcieniu, bez użycia lampy błyskowej, w naturalnym ujęciu i pozie.
 • dobrze jest utrwalić radosne chwile!
 • mogę wykonać zdjęcie na miejscu, w mojej pracowni - z przyjemnością się tym zajmuję (bez dodatkowych opłat)
 • można zamówić wykonanie sesji zdjęciowej w zakładzie fotograficznym.

Kolejny krok to omówienie formatu, terminu wykonania i inne szczegóły obrazu, Państwa życzenia, pomysły.

Uzgadniamy końcowy efekt taki, który Państwu odpowiada najbardziej oraz stale konsultuję się z Państwem. W razie potrzeby mogę przedstawić także moje propozycje i sugestie. Na życzenie portret może być również stylizowane na przykład na stary, z innej epoki.
Dobrze jeśli twarz na obrazie jest zbliżona do rozmiaru naturalnego- umożliwia to większy rozmiar obrazu tym.
Format należy dobrać odpowiednio do tematu, czyli - czy tematem jest sama głowa i ramiona, półpostaci czy cała postać oraz czy jest to jedna postać czy kilka.
Możliwe jest oczywiście wykonanie obrazu o dowolnej wielkości zgodnie z Państwa życzeniem. Wielkości obrazów olejnych są bardziej zróżnicowane i można je indywidualnie dobierać. Państwo decydują, ja mogę doradzić.
Sugerowany przeze mnie formaty przy których twarz ma wielkość zbliżoną do naturalnej:

dla portretu olejnego:

 • 50 x 40 cm (ramiona i głowa)
 • 65 x 50 cm (ramiona i głowa)
 • 70 x 60 cm (półpostaci)
 • 80 x 70 cm (półpostaci)
 • 100 x 70 cm (cała postać, dwie półpostacie)
 • 100 x 80 cm (cała postać, dwie półpostacie)
 • 100 x 120 cm (kilka postaci)

dla pasteli:

 • 50x50 cm (ramiona i głowa)
 • 50x60/70cm (półpostaci)
 • 70x100 cm(cała postać)

Dla rysunku ołowiem, węglem: formaty A5, A4, A3, A2

Wszystkie portrety maluję najczęściej tradycyjną techniką olejną na płótnie. To znakomita, najbardziej trwała i szlachetna technika malowania. W tej technice z łatwością można tworzyć efekty przezroczystości, przenikani barw czy skomplikowane faktury. Materia malarska może być nałożona grubiej (in pasto) lub złożona z wielu warstw cienko położonej farby dzięki czemu kolory zyskują nasycenie i blask, a sam obraz - przestrzeń i głębię.

Kolejną propozycją jest wykonanie portretu techniką rysunkową, np. ołówkiem lub węglem na markowym papierze czy też w kolorze - suchymi pastelami na płótnie lub na specjalnym papierze do pasteli. Rysunek wykonany pastelami zasługuje na szczególną uwagę, bowiem jego cechą charakterystyczna są piękne efekty malarskie, świetlistość i lekkość.

Powyższe praca rysunkowe na koniec zabezpieczone są Fiksatywą (rodzaj specjalnego lakieru w sprayu), a dla celu transportu – umieszczone w tekturowej tubie.

Prace na popierze, by ładnie wyeksponować je na ścianie, wymagają oprawy w ramę i szkło bądź antyramę (szkło bez ramy). Te czynności są po stronie Klienta.

W wykonywanych portretach zachowuję realizm i dbam o podobieństwo, starając się jak najpełniej oddać „to coś pięknego” co jest cechą i wyróżnikiem każdej osoby. Obraz maluję z wielką dbałością o szczegóły oraz jakość wykonania. Zapewniam farby i płótna najwyższej klasy.

Po wyborze fotografii i ustaleniu formatu oraz techniki wykonania zaproponuję Państwu cenę, która jest ustalana indywidualnie dla każdego zamówienia oraz termin wykonania dzieła. Każdy portret jest inny i wymaga innego podejścia, ilości pracy, rozmiaru, medium. Cena zależy też od ilości osób portretowanych czy od tego czy tematem obrazu będzie popiersie czy cała postać, jakie szczegóły itp.

Dlatego nie mam stałego cennika i niechętnie udzielam odpowiedzi przez telefon, nie znając zdjęć i zakresu pracy.

Proszę o przesłanie zdjęć, które Państwo rozważacie, a ja odpiszę tak szybko, jak to możliwe. Wycenę oraz wszystkie powiązane informacje przyślę Państwu na maila w oparciu o Państwa pomysł, wymagania i potrzeby.

Przykładowe ceny:
portret olejny dla jednej osoby, format mały i średni, to cena: 2000 -5000zł,
portret olejny dla dwóch postaci, większe formaty, to cena : 6000-8000zł.
portret wykonany suchą pastelą: 500 – 2000zł
rysunek ołówkiem, węglem: 300-500zł

Prace wielopostaciowe mają odpowiednio wyższą cenę, ok. 30% / osoba.

Całkowity czas pracy nad obrazem olejnym zależny jest od wyżej omówionych szczegółów: formatu, skali trudności i skomplikowania, wynosi od 2 do 8 tygodni. Niekiedy jednak, gdy obraz wymaga dopracowania większej ilości szczegółów lub jest duży, wielopostaciowy praca nad nim trwa odpowiednio dłużej. Na specjalne życzenie, w szczególnych okolicznościach istnieje możliwość przyspieszenia realizacji zamówienia po wcześniejszych konsultacjach.

Rysunek, w tym portret wykonany pastelą powstaje szybciej.
Tak praca trwa 3-5 dni.

W wypadku gdy zlecenia nakładają się powiadomię Państwa o najszybszym możliwym terminie wykonania.

Kiedy wybrane już mamy zdjęcie, omówiony format, cenę, termin wykonania mogę już zaczynać pracę.

 • Na tym etapie proszę Państwa o wpłatę zadatku, którego wysokość ustalimy. Najczęściej jest to 50% umówionej ceny. Po otrzymaniu zadatku przystępuję do pracy. W zakładce KONTAKT znajdują się dane do wpłaty. Wyślę Państwu te dane także mailem na podany przez Państwa adres.
 • Gdy obraz jest już gotowy wówczas fotografuję go i drogą mailową wysyłam zdjęcie do Państwa akceptacji.
 • Teraz, po zaakceptowaniu gotowej pracy, mogą Państwo dokonać pozostałej części opłaty.
 • Obraz można będzie odebrać na miejscu lub odpowiednio zabezpieczony wysyłam za pośrednictwem Poczty Polskiej bądź kuriera.
 • Przed wysyłką obraz jest werniksowany (obraz olejny) bądź zabezpieczony fiksatywą (rysunek wykonany pastelą, węglem) co pozwoli zachować dzieło przez lata.
 • Rysunek wysyłany jest w tubie, obraz zabezpieczony jest sztywną tekturą i folią bąbelkową.

Dostępne są następujące formy dostawy:
 1. Przesyłka pocztowa, przesyłka pocztowa pobraniowa.
 2. Przesyłka kurierska, przesyłka kurierska pobraniowa.
 3. Odbiór osobisty.

Dostępne są następujące metody płatności:

 1. Płatność przy odbiorze osobistym.
 2. Płatność za pobraniem.
 3. Płatność przelewem na konto Sprzedawcy:
  NEST BANK : 93253-0000-8-2006-1034-7985-0001
  Pracownia Plastyczna Irena Wodzinowska
  al. Wyszyńskiego 31 lok.94, 94-047 Łódź

  WAŻNE! W tytule wpłaty proszę wpisać dane do wysyłki i adres mailowy, z którego było wysłane zlecenie ze zdjęciami.

Ceny za wysyłkę są po stronie Klienta, obejmują kwoty wg cennika usług wybranego dostawcy.
Każdą z zakupionych w galerii prac malarstwa olejnego, grafiki bądź rysunek ubezpieczamy na czas transportu na jej pełną wartość.

Wysyłka dokonujemy do 24 godzin po zaksięgowaniu płatności na rachunku bankowym.
Koszt wysyłki za granicę: na Kontakt. 
Odbiór osobisty: w Łodzi, al. Wyszyńskiego 31 lok. 94

O portretach dawniej

Malarstwo portretowe ma bardzo starą tradycję. Zawsze uchodziło za usługę wykwintną, przeznaczoną dla wielbicieli i znawców sztuki, zawsze wysoko cenioną i podnoszącą rangę społeczną osoby portretowanej.

Dostarczało satysfakcji, było jedną z form upamiętnienia wizerunku osoby portretowanej, przedstawienia tej osoby tak, jak chciano by była widziana i zapamiętana.

Taki portret powstawał w ciągu wielu tygodni, miesięcy a nawet lat. Był omówiony w szczegółach, a realizację gwarantował kontrakt. Pracował nad nim malarz - mistrz, ale czasem współtworzyli go również jego czeladnicy - uczniowie.

Ciekawą historię i zasługi ma malarstwo portretowe w Polsce. Jest ono jedną z piękniejszych naszych tradycji budujących naszą kulturę, a zatem dziedzictwo narodowe, które pozostanie dla potomnych, a także zaświadcza o wysokiej kulturze Polaków.

Od zawsze elity intelektualne inwestowały w sztukę rodzimą. To im zawdzięczamy naszą osobowość jako naród i powstanie dzieł, które do dziś możemy podziwiać w ocalałych dworach, pałacach czy zgromadzone w muzeach i kolekcjach prywatnych.


O portretach dziś

Dziś malarstwo portretowe jest dostępne dla każdego miłośnika sztuki i spełnia nieco inne role.

Portret istnieje i jest ważny pomimo wszech dostępnej i doskonałej fotografii. Jest niezastąpiony, bo stworzony ręka człowieka artysty, indywidualnie - na życzenie drugiego człowieka. Malarstwo sprawia, iż wizerunek osoby portretowanej jest niepowtarzalny, nasączony emocjami. Malarz służy swoimi umiejętnościami osobie zamawiającej, dla wyrażenia jej pragnień. Tak stworzony portret to więcej niż podobizna.

Malarstwo portretowe także dziś może być znakomitą propozycją dla rodzin i firm rodzinnych. To szczególnie interesujący sposób budowania wizerunku firmy - poprzez dzieło sztuki. Uwiecznia ciągłość pokoleń, pokazuje, że za firmą stoją konkretne osoby, które tę firmę tworzą. Ukazuje ono osobę założyciela, fundatora czy inną postać ważną dla historii powstania i sukcesu firmy, a także ciągłość rodową, historię rodzinną oraz tradycję biznesu.

Bardzo pomocne może być odtworzenie wizerunków przodków w postaci pięknych portretów olejnych, na podstawie posiadanych przez Państwa archiwalnych zdjęć. Tak można odtworzyć historię rodzinną, która przetrwa przez kolejne pokolenia, jednocześnie tak powstałe dzieła będą ważnym i ciekawym elementem wystroju wnętrza, ale też w ten sposób budujemy historię i kulturę narodu.

Od wieków niezwykle wdzięcznym tematem portretów są dzieci. Tak jest i dziś. Widok dziecka raduje i cieszy każde oko, jest miłym i bezcennym wspomnieniem przez lata. Jest pamiątką rodzinną dla przyszłych pokoleń.

Są wyjątkowo wdzięcznym tematem obrazów, a to właśnie kobiety najczęściej sądzą, że są nieodpowiednie… za stare, za grube, za chude, że to maja za duże a tamto za małe.
To nieprawda! Zawsze były i są piękne… a moim zadaniem jest to piękno wydobyć i ukazać w sposób nie budzący wątpliwości.
Uwielbiam to robić, zapraszam więc serdecznie do skorzystania z mojej oferty.


Dlaczego maluję portrety?

Moją uwagę od lat zwraca fakt, iż niezwykle skrócił się czas powstawania obrazów malowanych techniką olejną na płótnie. Pozwala na to szerokie pojęcie SZTUKA WSPÓŁCZESNA („kółko i kreska”).

Jednak, gdy tematem obrazu jest portret, sytuacja się nieco zmienia. Osoba portretowana pragnie być podobna do siebie i nabyć obraz posiadający wartości artystyczne. Portrety olejne jakie najczęściej można zamówić (przez Internet) wykonywane są w ciągu kilku „chwil”, dość masowo i mają niewygórowane wartości artystyczne. Dla porównania - wykonanie obrazu w pracowni RAFAELA SANTI (Renesans) trwało od kilku miesięcy do kilku lat przy czym pracowało nad nim, oprócz MISTRZA, wielu czeladników.

W akademiach nie zawsze przykłada się wagę do dobrego warsztatu malarskiego i nie zawsze kształcona jest umiejętność realistycznego malowania. Z tego powodu niewielu artystów malarzy po prostu to potrafi. Właśnie ten fakt utwierdził mnie w przekonaniu, że warto wyspecjalizować się w doskonale wykonanym realistycznym MALARSTWIE PORTRETOWYM.

Inne powody, dla których wybrałam malowanie portretów to kontynuowanie rodzinnej tradycji - mój stryjeczny dziadek Wincenty Wodzinowski był przedwojennym znanym krakowskim malarzem, uczniem Jana Matejki. Jego specjalnością były portrety i sceny rodzajowe z podkrakowskich wsi. W domu rodzinnym moich rodziców w Puławach wisiał duży obraz Wincentego Wodzinowskigo „Wesele”. Stryjeczny dziadek bywał w Puławach u swojego brata a mojego dziadka Eugeniusza Wodzinowskigo.

nną inspiracją jest moja ciekawość ludzi, otwartość na ich różnorodność, zachwyt nad ich wielkim wewnętrzne pięknem, ponad czasem, poza wiekiem. Ta relacja między duchowym (wewnętrznym) i fizycznym (zewnętrznym) przejawem osoby stanowi właśnie portret. Tak też powstaje malarski portret na płótnie w mojej pracowni.

Odkrywanie dobra i piękna (w człowieku) jest moją pasją. Możliwość dzielenie się odkryciami (obraz) jest moim zachwytem.

- bo DZIEŁO SZTUKI to pomysł na prezent z klasą!

Portret od wieków był i jest oryginalnym i niepowtarzalnym

 • podarunkiem, wyrażającym uczucia dla osoby bliskiej (rodzice, dziadkowie, wnuki),
 • wyjątkowym prezentem na rocznicę (np. ślubu-portret małżeński),
 • wspaniałą formą podziękowania za lata pracy (pracodawca, pracownik, nauczyciel, profesor),

Może być

 • honorem złożonym wybitnej osobie…,
 • wyrazem szacunku,
 • wyrazem miłości,
 • wdzięczności,
 • pamiątką i wspomnieniem...na całe życie.

Chętnie maluję też portrety świętych, patronów, ojców kościoła.
Świetnie nadają się do:

 • wyrażenia swoich uczuć religijnych, metafizycznych,
 • dla wyrażenia wdzięczności i wiary.

Do zamówienia swojego portretu szczególnie zachęcam kobiety… w każdym wieku!

Są wyjątkowo wdzięcznym tematem obrazów, a to właśnie kobiety najczęściej sądzą, że są nieodpowiednie… za stare, za grube, za chude, że to maja za duże a tamto za małe.

To nieprawda! Zawsze były i są piękne… a moim zadaniem jest piękno to wydobyć i ukazać w sposób nie budzący wątpliwości.

Uwielbiam to robić… zapraszam więc do wspólnej zabawy w odkrywanie i poznawanie siebie.

Portret dowolnej osoby może uszlachetnić i dodać klasy każdemu wnętrzu.

Może być prawdziwą ozdobą 'domów prywatnych, siedziby firm, instytucji publicznych i kościelnych . To szczególna pamiątka dla współczesnych i dla potomnych…

Zapraszam więc serdecznie do skorzystania z mojej oferty.

Translate »