Obrazy sakralne

Malarstwo sakralne ma niezwykle długą tradycję. Szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie możemy dostrzec w zachodnioeuropejskim malarstwie katolickim, będącym składową potężnej Cywilizacji Łacińskiej . Obrazy sakralne to nie tylko okazałe dzieła, które widzimy w kościołach, to także współczesne, czasem niewielkie, ręcznie malowane przedstawienia Maryi, Jezusa i świętych. Obrazy sakralne stanowią ciekawy oraz znaczący element wystroju domów, pozwalając mieszkańcom na kontemplację Boga. Często też są piękną rodzinną pamiątką. Warto więc zadbać o ich staranne wykonanie.

Jak klasyfikujemy obrazy sakralne w sztuce?

Obrazy prezentacyjne, dewocyjne, historyczne lub alegoryczne – oto najprostszy schemat podziału malowanych dzieł sakralnych. Mogą się na nich znaleźć zarówno alegoryczne przedstawienia cnót chrześcijańskich, jak i osób Trójcy Świętej. Najczęściej jednak prezentowane są osoby Jezusa, jego Matki oraz świętych. Wśród najbardziej znanych obrazów można wymienić te przedstawiające na płótnie sceny Zwiastowania, Narodzenia Pańskiego, Ukrzyżowania, Zmartwychwstania, obrazy Jezusa Miłosiernego, czy liczne przedstawienia Matki Bożej, takie jak Matka Boska Częstochowska czy Nieustającej Pomocy.

Ręcznie malowane obrazy sakralne

Pięknie namalowany obraz sakralny może stać się doskonałym pomysłem na prezent. Ślub, komunia, chrzciny lub inna okazja związana z życiem religijnym człowieka wymaga wybrania niebanalnego podarunku. Obrazy sakralne na płótnie są doskonałą formą przekazania emocji – wizerunek patrona, Anioła Stróża czy Matki Boskiej wyrażają życzenie opieki nad obdarowanym, a przy tym stają się piękną pamiątką. Malowidła z karmiącą Maryją tchną spokojem i ciepłem, dzięki czemu idealnie nadają się do dziecięcych pokoików.

Anioł Stróż na obrazach sakralnych

Któż nie miał w dzieciństwie obrazka z Aniołem Stróżem? A może do dziś nasze babcie lub mamy przechowują między kartami książek wyjątkowe pamiątki w postaci pożółkłych przedstawień dzieci idących przez mostek i mających za sobą potężnego obrońcę? Obrazy sakralne z wizerunkiem Anioła Stróża to chyba najczęściej wybierane na prezent ręcznie malowane dzieła. Co ciekawe – sięgają po nie także osoby, które na co dzień nie są zbyt religijne. Tego typu przedstawienia to piękny prezent – pamiątka z okazji chrzcin lub komunii.

Obrazy sakralne na płótnie z wizerunkiem Jezusa

Nie tylko dzieci warto obdarować ręcznie malowanymi obrazami sakralnymi. Także seniorzy, a może właśnie zwłaszcza oni, doceniają piękno formy i wyjątkowość przekazu tych dzieł. To właśnie starsze pokolenie zwykło uważać się za najbardziej religijne, więc obraz sakralny wydaje się doskonałym pomysłem na podarunek dla babci lub dziadka. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, by został wykonany z należytą starannością, dobrej jakości farbami i techniką, co jeszcze bardziej podkreśli nasz szacunek dla jubilata. Jeśli jesteś zainteresowany namalowaniem jednego z wyżej wymienionych dzieł lub masz własny pomysł na obraz sakralny – zapraszam do kontaktu.

Translate »